Showtime!

Gabba the Hutt agymenései mindenféle témában

Szondi György, Drégelyvár hőse

2024. november 04. 07:09 - Gabba

Nem is olyan régen, idén nyáron egészen sokat törököztünk itt a blogon, Bécsben és Budán egyaránt. És ezt most folytatjuk, összekötve a XX. és a XVI. században az ország függetlenségéért vívott szabadságharcokat. Az 1956-os szabadságharcunk hazaárulással felérő értelmezésére korábban már utaltam, ezért most menjünk vissza a XVI. századba, amikor mindenki számára egyértelmű volt, hogy ki a fő ellenség. A sokszoros túlerővel szembeni mégoly kilátástalan küzdelemnek az aktualitást 1956-os forradalmunk november 4-i vérbetiprása adja. 

A történelem iránt minimálisan érdeklődők tudhatják, hogy 1552 dicső év volt: az egri várvédők diadala az ostromló török sereg felett. Ez volt a magyar történelem egyik legdicsőségesebb eseménye: a Hadim Ali budai pasa, illetve Kara Ahmed nagyvezír által Erdély és a királyi Magyarország ellen külön-külön indult oszmán seregek Szolnok elfoglalása után egyesültek és a mintegy 40 ezresre duzzadt sereg 1552 őszén a Felső-Magyarország kulcsának számító Eger ellen vonult. Amit Dobó István kb. 2000 emberrel sikeresen megvédett, így a törökök 38 napi próbálkozás után, október 17-én kénytelenek voltak felhagyni az ostrommal.

Na de most nem Eger, hanem Drégelyvár a témánk. Aminek kapitánya 1552-ben Szondi György volt, nagyszerű és példamutató hős, akinek életéről sajnos keveset tudunk. Valószínűleg egyszerű közember volt, aki Révay Ferenc nádorhelyettes szolgálatában részt vett a végzetes mohácsi ütközetben, majd a végvári harcokban tűnt ki vitézségével, ezért Várdai Pál esztergomi prímás az 1540-es években kinevezte őt a drégelyi uradalom élére.

 

szondi_dregelyvar.jpg

 Drégelyvár

 

 ukran_zaszlo_kicsi.jpg

 

 

(Csak zárójelbe: a jelentősebb várostromokról elég kevés regény született. Oké, az Egri csillagok viszi a pálmát minden tekintetben, ami nálam a námbörvan magyar regény. Kőszeg 1532-es ostromáról ott van az Égig érő vár (Hunyady József), Szigetvár 1566-os elestéről Az Alapiak kincse (Szántó György), de például Drégely hőseiről nem írt senki könyvet.)

Drégely vára a XVI. században az esztergomi érsek vadászkastélyaként üzemelt, ezért sem megerősített falakkal, sem komoly védelmi rendszerrel nem rendelkezett. Ezzel Szondi is tisztában volt, ám hiába kérte a vár megerősítését I. Ferdinánd királytól és Várdai Pál esztergomi prímástól, azok jó magyarosch szokás szerint magasról tettek az egészre. Így Ali pasa kb. 12 ezer fős seregének érkezésekor a várnak csak 146 védője volt. Szondi György a megadás helyett a "háborús védekezést" választotta, bármennyire is neheztelne rá emiatt a kései utókor hazaáruló képviselője, Orbán Balázs. Tette mindezt úgy, hogy a nagyságos király úr még a Szondi számára hónapok óta elmaradt illetményt, 322 forintot sem fizette ki.

 

szondi_szobor.jpg

 Szondi szobra a Kodály köröndön

 

Ráadásul a nyár elején villámcsapás érte a várat, ami felrobbantotta a puskapor és a muníció jó részét, így a mintegy 150 védő esélyei tovább romlottak. A kapitány újabb elkeseredett levelezés révén próbált támogatást szerezni, de 1552. július 6-án végül egyedül kellett szembenéznie Ali pasa seregével; Erazmus von Teuffel (a magyarok által csak Ördög Mátyásnak hívott)  felvidéki főkapitány ugyan a elvidéki bányavárosok kapujában, Léván állomásozott, de nem segített a drégelyieknek. Sorsát azonban nem kerülhette el: az 1552. aug.10-11-én zajlott palásti csatában Ali pasa seregeitől vereséget szenvedett, őt magát elfogták és Konstantinápolyba vitették, ahol karóba húzták.

A törökök július 6-án faltörő ágyúkkal kezdték meg Drégely ostromát, ám az ezt követő oszmán rohamot a maroknyi védősereg visszaverte. Ali pasa ugyan megpróbálta rábeszélni Szondit a megadásra, ő azonban ezt elutasította. Az újabb bombázások következtében a kastély gyakorlatilag romhalmazzá vált, ám Szondi ekkor sem volt hajlandó a megadásról tárgyalni, hiába küldte hozzá Ali tárgyalni a szomszédos Oroszi község papját, Mártont. Szondi csak két dolgot kért a török fővezértől: kímélje meg két apródja, Libárdy és Sebestyén életét, őt magát pedig temesse el tisztességesen.

A török sereg július 9-én döntő rohamot intézett a vár ellen, aminek a maroknyi védősereg nem tudott ellenállni. A védőket mind egy szálig legyilkolták, de Ali teljesítette Szondi kérését: az apródokat megkímélte, a vár parancsnokát pedig katonai tiszteletadással temettette el díszes sírba, ami fölé kopját tűzetett.

 

szondi_szarkofag_2.jpg

 

szondi_szarkofag.jpg

A Szondi Görgy szarkofág Drégelypalánkon, a Honti u. 12. előtt (Kő Pál alkotása)

 

Na de hogy kerül ez a téma a budapesti séták tag alá?, kérdezheti az olvasó. Egyrészt Szondi szobra megtalálható a Kodály köröndön Vak Bottyán, Zrínyi Miklós és Balassi Bálint társaságában, másrészt ott van a Nyugatitól két sarokra, a Terézvárosban húzódó Szondi utca. Aminek a Nagykörútra nyíló sarkán található a Szondi mozaik, rajta az ércnél maradandóbb Arany János ballada, a Szondi két apródja idézeteivel. Itt a sarkon eredetileg Bory Jenő szobrász alkotása állt az akkori Britannia szálló oldalában. A szobrot 1939. december 17-én avatták fel. 

 

szondi_sarok.jpg

 

A szobor Budapest ostromakor megsemmisült, és a helyére 1947-ben került Haranghy Jenő mozaikja. A Britanniából mára Béke Radisson lett, a mozaik viszont a mai napig látható. (Az eredeti Szondi szobor másolata a székesfehérvári Bory vár történelmi árkádsorában található.)

 

szondi_mozaik08.jpg

 

 

szondi_mozaik00.jpg

 

szondi_mozaik01.jpg

"Felhőbe hanyatlott a drégeli rom" 

 

szondi_mozaik03.jpg

"Rá visszasüt a nap, ádáz tusa napja"

 

 

szondi_mozaik02.jpg

"Hadd zúgjon az álgyu! pogány Ali mond,
És pattog a bomba, és röpked a gránát"

 

 

szondi_mozaik05.jpg

 "Ő álla halála vérmosta fokán, 
Diadallal várta be végét"

 

szondi_mozaik09.jpg 

"Két dalnoka is volt, két árva fiú:
Öltözteti cifrán bársonyba puhába"

 

 

szondi_mozaik07.jpg

 

"Szél zendül az erdőn, - ott leskel a hold...

 

...Két ifiu térdel, kezökben a lant,
A kopja tövén, mintha volna feszűlet.
Zsibongva hadával a völgyben alant 
Ali győzelem-ünnepet űlet."
 

 

szondi_mozaik06.jpg

 

Örök dicsőség a hősöknek és örök megvetés a hőseink emlékét meggyalázó perc-emberkéknek!

 

14 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://gabbahutt.blog.hu/api/trackback/id/tr718721856

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

W.Jack. 2024.11.04. 08:28:27

Ha könyv még nem is született Drégely hőseiről, egy nagyszerű blogbejegyzés azonban igen :)

Kíváncsi lennék, hogy miért lett vajon Ördög Mátyás Erasmusból (mindenféle teória érdekel), ha csak alaposabban kellett volna keresnem a neten a választ, akkor bocsánat :)

Szondi két apródjához vezető link valamiért nem volt jóban velem, de - bár nem rémlett, hogy valaha választott memoriterem lett volna-, mégis meglepően sok sorra emlékeztem.

Adyért leg<3esebben tennék ide 3 sor <3, de nem szabad, hogy idő előtt beteljen az album :)

Gabba 2024.11.04. 11:30:46

@W.Jack.: köszi szépen, a linket javítottam, majd még jövök

Flankerr 2024.11.04. 11:40:08

Egy újabb apró rés a tudásomon befedve: nem tudtam erről a mozaikról (és szoborról), ez gyönyörű :)

A bujáki vár ostromáról sincs sok megemlékezés, lehet ezért: "Ali budai pasa július 19-én, alig öt napos ostrom után foglalta el a várat, mert az őrség egy része éjszaka elmenekült."

AaannnaaA 2024.11.04. 12:15:11

"de például Drégely hőseiről nem írt senki könyvet"

Ööö, van egy ismerősöm, történelem szakon végzett, elég jó írói vénája van, plusz panaszkodik arra, hogy nincs regény e témáról ==> hát írjon ő!!
Ugye?

Gabba 2024.11.04. 15:07:30

@W.Jack.: na persze a nagy rohanásban, hogy időben kitehessem a posztot a nemzeti gyásznapon, nemcsak a ballada linkjét rontottam el, hanem az egyik képet is elfelejtettem feltölteni, természetesen pont a két apródról szólót. mindkettő javítva.

Erazmus vs. Mátyás: szerintem egyszerűen csak arról van szó, hogy a Mátyást könnyebb kimondania egy átlag magyarnak

<3-ből sosem elég, attól hízik a májam :)

Gabba 2024.11.04. 15:46:52

@Flankerr: igen, az érdekes, hogy mennyire nincs a köztudatban ez a mozaik, pedig a Körúton mindig rengetegen mozognak, és séta közben csak időnként fel kellene nézniük a házakra...

@AaannnaaA: szerénységem tiltja, hogy rákérdezzek, kire gondolsz :)

W.Jack. 2024.11.04. 16:05:22

@AaannnaaA: Ó, én nagyon adnám :)

@Gabba: Köszönöm szépen a javítást! <3 Ezek szerint a szívecskék károsak az egészségre... A pokolra fogok jutni :)

Gabba 2024.11.05. 17:44:45

@W.Jack.: @AaannnaaA:
igazán nagyon kedvesek vagytok, de úgy érzem, túl nagyot akartok belémhelyezni...

(a bizalomra gondoltam :)

AaannnaaA 2024.11.05. 19:42:58

@Gabba: pontosítok: Beléd beszélni akarjuk ?

W.Jack. 2024.11.05. 21:10:09

@AaannnaaA: Csatlakozom, így sokkal jobban hangzik! @Gabba: Ennek fényében, rábeszélve, követeli a nép a könyvet! Sőt: idővel majd a könyveket :)

AaannnaaA 2024.11.06. 05:26:57

@W.Jack.: KönyvEket? Persze, miért ne követelnénk, csak aztán ne csodálkozzunk, ha a végén kirak minket a küszöbre, mint a makrancos macskákat szokás :)

W.Jack. 2024.11.06. 07:08:38

@AaannnaaA: Hát jó :( Lehet, hogy túlságosan belelkesültem. Átfogalmazom: annyira jó lett volna egy fantasztikus könyv is, de én kimondottan örülök és hálás vagyok a csodás posztokért is :)

Gabba 2024.11.06. 19:16:29

@AaannnaaA: ugyan már, a jól viselkedő macskákat senki sem bántja :)

@W.Jack.: a hízott máj kacsáknál, libáknál előny, a huttoknál meg nem számít. emiatt nem fogsz a Sarlakk mélyére kerülni :)
süti beállítások módosítása