A csodálatos meseköltő Csukás István 1936. április 2-án született, és sajnos 2020 óta nincs velünk. Talán a születésnaphoz lazán kapcsolódva, talán attól függetlenül a kizárólag interneten fogható M3 adó műsorára tűzte az azonos című ifjúsági regényből készült, és a "minden idők legjobb magyar gyerekfilmje" címre joggal pályázható 4 részes feldolgozást. Ez adja az apropót ahhoz, hogy a művet, aminek bemutatója 1974 májusában volt a Magyar Televízióban, górcső alá vegyük. A film több karaktere és számos idézete bekerült a magyar popkultúra örökzöldjei közé. Hogy volt? Hát így.
Tüzesen süt le a nyári nap sugára az ég tetejéről a suli tornyára, alakítjuk saját mondandónkhoz az ismert Alexander Petrovics idézetet. Bizony, benne vagyunk a júniusban, az osztályterem tábláján nagy betűk hirdetik a minden diák által legkedvesebbnek tartott visszaszámlálást, miszerint: KÁCIÓ! Bakó Márta tanárnő derekasan küzd, hogy levezesse a nebulóknak a tábla szabadon maradt felére felírt számtanfeladatot, de nem sok sikerrel.
Gróf Márton, úgyis mint Marci gondolatai is teljesen máshol járnak, a Vadliba őrs tagjait stafétaváltó-módszerrel rendkívüli gyűlésre hívja össze az óra utánra. Kihasználva a tanárnő elmélyült magyarázatát, a tagok négykézlábra ereszkedve, a padok alatt kúszva sorra értesítik egymást a teremben. Az akció sikeres, ezer veszélyt leküzdve az utolsó futár, Süle is már majdnem visszaérkezik a helyére, ám ekkor váratlan akadály állja útját: maga a Bakó! Szerencsére bárd helyett csak egy szellemesnek szánt beszólással csap oda a duci fiúnak: Fogyókúra? (A vicceskedő humortalan tanerőktől ments meg, Uram, minket!) Válaszra azonban nincs idő, mert épp ekkor csengetnek ki, a diákok nagy zajjal kitódulnak a teremből, egyikük még felrajzol egy A-t a KÁCIÓ elé, ezzel hirdetve, hogy már csak egy napnyi gyötrelem van hátra ebből a tanévből.
Miután az osztály távozik, a vadlibások összeülnek a rendkívüli őrsgyűlésre. Gyors műtéttel kezdenek: az ezermester kis Rece nadrágzsebében kifolyt a ragasztó, ezért csak egy megoldás maradt, amputálni a zsebet, amiben a gyorsan száradó Technokol Rapid fogságba ejtett egy kétforintost, a közismert bélást, ugye. A gyűlés egyetlen napirendi pontja, hogy hogyan lehetne a három hete beteg társukat, Péterkét felvidítani. Itt a jó idő, ő meg otthon nyomja az ágyat és unatkozik, kérdezzük meg tőle, mit szeretne, hoznak gyors határozatot. Kis Recét szavazzák meg követnek, aki ragasztós kezét nyújtva fogadja el a megbízatást.
Útja a közeli játszótéren halad keresztül, ahol kisebbek és nagyobbak hangos zsivajgással élvezik a közeledő vakációt. Kerekes kocsiját tolva őszes hajú fagylaltos érkezik, hangosan kínálva portékáját: Itt van, megjött Bagaméri, a fagylaltját maga méri! Beparkol az árnyékban ácsorgó idős parkőr mellé, és máris dől belőle a panasz: Játszanak, ezen a játszótéren mindig játszanak! Nekem se tetszik ez, helyesel a parkőr. Bagaméri tovább panaszkodik, mert valaki elterjesztette, hogy ehetetlen a fagyija, ezért senki sem vesz tőle, pedig a vaníliája díjat is nyert. A citromom meg házi recept, kóstolja csak meg, ingyen adom!, tukmálja a parkőrre. Az öreg hagyja magát kísérleti alanynak felhasználni, Bagaméri örömmel mér ki neki egy nagy adagot, észre sem véve, hogy a szomszédos pingpongasztalról odapattant labdát is sikeresen belekanalazta a tölcsérbe. A parkőr várakozásteli arca az első nyalintásra eltorzul és dühösen köpi ki a kaucsuklabdát: Tudja, mikor veszek én magától fagylaltot!, mondja dühösen és otthagyja a fagylalt kisiparost.
Bagaméri új akciót hirdet: minden 10. gyerek ingyen kap ma fagylaltot, és el is kap egy arra kószáló random kiscsávót: Gyere, öcsi, éppen te vagy a tizedik, nyom kezébe egy nagy adagot. A távolból figyelő kis Rece felbujtatja a gyereket, hogy vigye vissza a fagyit, mert meg van mérgezve. Jutalmul nekiígéri a kivágott zsebet a beleragadt kétforintossal. A közelben bóklászó Schuster Lóránt ettől ihletet kapva azon kezd agyalni, milyen örökbecsű rockhimnuszt lehetne erről írni. Bagaméri döbbenten néz a visszahozott fagyira, ami nem kell ingyen sem. Meg vagyok átkozva!, sopánkodik hangosan. Kis Rece a jól végzett aknamunka után diadalmas mosollyal indul tovább.
Péterke, aki amúgy lány, elég ramatyul van, bekötött torokkal ágyban fekszik. Az orvos szerint mellhártyám van és középfülem, panaszolja elhaló hangon. Vigasztalásképpen Rece megmutatja a kivágott nadrágzseb helyét: Nézd, ha akarom, zsebredugott kézzel is meg tudom vakarni a térdemet. Majd szétnéz a betegszobában, és a sok állatos rajz láttán kitűnő ötlete támad: Csinálunk neked egy cirkuszt, itt lent az udvaron, Hörömpő Cirkusz, világszám, és én leszek Rozmaring, a bohóc!, kiáltja lelkesen. Péterke halvány mosollyal fogadja az ötletet, kis Rece máris siet haza, hogy megfelelő ruhát és sminket keressen.
A szekrényből előtúr egy keménykalapot és egy rá több számmal nagyobb kabátot, arcát meg kifesti Magdi anyu rúzsával (más sorrendben: Rúzsa Magdi anyuval). Így lép be a konyhába, ahol toleráns anyukája nem kezd vele ordibálni, hanem felszólítja, hogy keresse meg a tesóját: Itt van 30 forint, a csarnokba zsírszalonna érkezett, hozzon belőle a bátyád! Kis Rece a közeli domboldalban talál rá a bátyóra (nagy Rece), aki nevéhez híven nagyban fűzi Piri nevű osztálytársát. De más lányoknak is ugyanezt mondtad!, reagál éppen a szerelmi vallomásra a leányzó. Ebbe az idillbe toppan be az öcs és adja át anyjuk üzenetét, Piri sértődötten lelép. Menj csak szalonnázni!, szól azért még vissza gúnyos mosollyal. Nagy Rece nem boldog.
És itt az utolsó óra, utolsó nap, nem fog a kréta, nem fog az agy, magyarórán Szatmári tanár úr már nem feleltet, hanem feladja kötelező olvasmányként a Tüskevárt, megjegyezve, hogy a filmet nemrég adta a televízió is. Remélem, nyár végére mindenki elolvassa, például itt, búcsúzik az osztálytól és kíván jó nyaralást mindenkinek. Persze kis Rece képtelen kivárni a csengetést, még az óra alatt levélkét küld körbe a vadlibásoknak, ezzel a szöveggel: „Tanítás után megbeszélés a téren! Hörömpő Cirkusz igazgató nevében Rece. Elolvasás után elégetendő!!! Add tovább!” Az üzenetet utolsónak Süle kapja meg, aki a cédula megsemmisítését nem a lángokra, hanem mindent feldolgozó gyomorsavára bízza. Rece vigyorogva nézi, amint duci barátja elhivatott arccal megrágja és lenyeli a papírt. Süle dicsősége az is, hogy óra végén felrajzolhatja a táblára a mindent betöltő V betűt, hirdetve, hogy a tanév immár visszavonhatatlanul véget ért.
Rohanás a játszótérre, ahol a titkos megbeszélés helyszíne a bokrok közt csendben rozsdásodó kék Warszawa roncs, nesze neked környezettudatos népnevelés. A távolból ismét hallatszik Bagaméri kántálása, de a fiúk ezzel most nem törődnek.
Rece vázolja a cirkusz tervét és felsorolja, hogy az ismerősök közül ki milyen számmal tudna fellépni: eddig van már fúvószenekar, bűvész, balett-táncos és szimbolás. Én meg el tudom dugni a szememet, mutatja be Süle enyhén gyomorfordító mutatványát. Pompás, te leszel Bandzsa Halamandzsa, az indiai csodafakír!, rikkantja Rece. Egy cirkusz viszont mit sem ér vadállatok nélkül, a délutánt ezek beszerzésére kell fordítani, találkozó másnap Péterkénél. Süléék aznap esti nyugalmát távirathordó postás zavarja meg, az apa hitetlenkedő arccal böngészi a nyilvánvalóan valami őrült elmétől származó sürgöny szövegét, miszerint: elfelejtettem megmondani hogy te leszel a neegy emaanuel eehezoemueveesz is nem csak az indiai csodafakir stop rozmaring stop
A két Rece másnap délelőtt krumplit pucol, a bátyó nem túl lelkes, ezt kihasználva öcsi visszautasíthatatlan ajánlatot tesz: Megpucolom a te részedet is, ha kölcsönadod a magnódat. Nagy Rece rövid gondolkodás után beleegyezik és lelép, nyilván Pirihez, tisztázni a tegnapi félreértést. Kis Rece diadalmasan bekapcsolja a szalagos magnót (típusát retrogeekek megírhatnák kommentben), felcsendül valami James Brown, nehogy erre rávegyél, öcsém, mert a bátyád megöl! Szerencsére Rece továbbtekeri, majd rövid mikrofonpróbát tart, a felvevő működik, remek.
Péterke erkélye alatt gyűlnek a vadállatok, egyelőre egy aranyhörcsög és egy süni, Karcsi és Marci eteti őket. Érkezik Jóska, hóna alatt cicával, hát ebből milyen vadállat lesz?, teszi fel a jogos kérdést Péterke. Befestjük és csinálunk belőle fekete párducot, jön a magabiztos válasz, csak az állatvédők meg ne hallják.
Eközben Rece és Süle pár sarokkal odébb az éhezőgyakorlatokról beszélgetnek, amikor is frissen ragasztott oroszlánfejes plakátok ragadják meg a figyelmüket, hirdetve a Capitol Cirkusz fellépését. Ilyen kell nekünk, csillan fel a két jó barát szeme és a nyomokat követve hamarosan észre is veszik a plakátragasztót.
Kis Rece a nyakában lógó magnó segítségével előadja magát, mint a Gyermekrádió munkatársát, aki riportot készít, ezt kihasználva Süle elcsórhatja a két, még fel nem ragasztott plakátot a táskából. A plakátragasztó persze ebből semmit sem vesz észre, mert rendkívül izgatott, hiszen élete első interjúját adja, átszellemült mosollyal beszél a mikrofonba: Nincs érdekesebb mesterség, mint az enyém. Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója. Ezt én mondom, Lópici Gáspár. Merthogy ez a nevem. – És mit üzen a gyerekeknek? – Hogy ne szaggassák le a plakátokat. Mert az az utca hírmondója. Kis Rece megköszöni a beszélgetést és Süle után siet, Lópici Gáspár némi megütközéssel veszi észre, hogy riport közben elfogytak a ragasztanivalók, úgyhogy fájront.
Péterkének bemutatják az oroszlános plakátokat, majd a vadlibák elvonulnak az Állatkertbe, hogy hangot is szerezzenek hozzá. Belépőre nincs pénzük, de a Gyermekrádió munkatársaiként itt is simán bejutnak, hiába, az elektronikus sajtó hatalom. Az igazgató bácsihoz jöttünk, mondja határozottan kis Rece, a jegyszedő néni máris buzgón mutatja az irányt. Az egyik padon kék sapkás huligán ücsörög, és hosszú lábát kinyújtva elgáncsolja a gyanútlanul magyarázó Sülét és még be is szól neki. Gúnyos vigyorát látva Süle kijelenti: Uram, ön egy világszenzáció. Ön az egyetlen beszélő majomteve! Majd bátran elfutnak, a huligán azonban nem kezdi üldözni őket, csak tovább terpeszkedik a padon.
A csapat sorra járja a látnivalókat: pelikánok, majomház, jegesmedvék, fókák, a medence partján éppen egy nyugdíjas magyaráz alkalmi hallgatóságának: Uram, én a foglalkozásom miatt minden vasárnap kijövök ide. – Miért, maga állatorvos? – Nem, szűcs vagyok. Az oroszlánok barlangja előtt is hasonló épületes beszélgetést hallhatnak, lelkes nagyapa hosszasan magyaráz unokájának az állatok királyáról. Na Jenőke, tehát hogy hívják ezt a ragadozó állatot? – Cica, válaszolja Jenőke, a nagyapa csüggedten túr ősz hajába.
Miután a csalódott nagyszülő elvonszolta értelmes unokáját, a vadlibák odapattannak a korláthoz. Rec gomb benyom, plakát lenget, de az oroszlánok csak csendben néznek. Sok hülye van a látogatók között, ez is csak egy újabb csapat, ásít unottan az egyik. Sülének egyszer csak bevillan valami olvasmányélménye, miszerint ezek a dögök csak vacsora után bömbölnek. Akkor várjuk meg az esti etetést, dönti el a csapat és elbújnak a közeli bokrokban.
Záróra, a látogatók lassanként távoznak, a majomházat ellenőrző Hudák bácsi, a gondozó ekkor veszi észre, hogy három majom eltűnt. Rohan az igazgatóhoz, aki irodájában (!) éppen a Jocó nevű vaddisznót eteti csukamájolajjal (!). Elfogyunk, Jocó, fogadja az újabb veszteség hírét letörten az igazgató. Az utóbbi időben ugyanis több állatot elloptak, többek között a kockás pitont is. Két hónapja csak egy összetekert hajókötelet mutogatunk a terráriumban, közli Hudák bácsi. A vajszívű igazgató szerint a tettesek valszeg olyan gyerekek voltak, akik puszta szeretetből vették magukhoz az állatokat. A háttérből titkárnője, Pálmácska, buzgón helyesel: Az igazgató úr egy szent! (Szabad idejében az igazgató bácsi valszeg rendszeresen öntözi ezt a pálmácskát, fut át rajtunk a pajzán kósza gondolat.) Hudák bácsi azonban a kemény fellépés híve és a hatóság bevonását sürgeti, amíg frissek az ujjlenyomatok. Érkezik a jegyszedő néni, szerinte a délután itt járt Gyermekrádió munkatársait kellene értesíteni, hogy mondják be a rádióban a lopást. Milyen rádió, nálam nem járt senki, értetlenkedik az igazgató.
Hudák bácsinak csak ennyi kell, karonragadja egyik kollégáját és kirongyol a kertbe, hátha még itt vannak valahol az álrádiósok. Hamarosan meg is találják őket az oroszlánbarlang előtt, a ragadozók vacsi után elégedetten bőgnek, Rece és Süle diadalmas mosollyal tartja feléjük a mikrofont. Hudákék nyakon ragadják a társaságot és viszik az igazgatóhoz, ahol a fiúk beismerő vallomást tesznek. Elmondják Péterkét és a cirkuszt, bizonyítékul lejátsszák a frissen készített felvételt. Először persze megint James Brown hangzik fel, majd a Lópici interjú, de végül ott van az oroszlánbőgés. Ez Szimba hangja, megismerem, az oroszlánbőgés tényleg valódi, örvendezik az igazgató. Akkor most el tetszik őket napolni?, kérdezi döbbenten Hudák bácsi, aki korábban bírósági altiszt volt.
Csalódottan kíséri el a Vadliba őrs tagjait a kijáratig, akiknek az igazgató bácsi javaslatára azért felírják a nevüket, biztos ami sicher. Rátz József, Gróf Márton, Réz Károly, Süle János, ifjabb, Rece Pál, kis Rece, mutatkoznak be sorra a Vadlibák, de aztán újra Hudák bácsi percei következnek, aki mérges arccal kíséri ki őket a kapuig. Búcsúzóul még utánuk szól: Rajtatok a gyanú árnyéka! A fiúkat nem igazán aggasztja ez a kijelentés, mert máris új feladatot tűznek ki maguk elé: a cirkusz szervezése mellett meg kell keresni az ellopott majmokat is. Hajrá!